QuickLook Programı Ne İşe Yarar?

QuickLook programını daha önce duymamış olabilirsiniz, ya da hiç denememiş. Şimdi sizlere QuickLook programı ne işe yarar, QuickLook hangi işletim sistemlerinde kullanılır, QuickLook programı nasıl indirilir, QuickLook programı nedir gibi soruların yanıtlarını yazacağım.

QuickLook Nedir?

QuickLook aslında Apple tarafından geliştirilmiş ve Mac OS X Leopard sürümüyle tanıtılmış oldukça hızlı ve işlevli bir önizleme özelliğidir. Bu özellik 11 Haziran 2007’de düzenlenen Worldwide Developers Conference’da ilan edildi. QuickLook bir belgenin boyutuna oranla önizlemeyi Tam veya Tam Ölçek olarak gösterebilir. Bu özellik sayesinde MacOs işletim sistemlerinde PDF, HTML, WORD, EXCEL, POWERPOİNT, XML, RAW, JPG, Aİ, PSD, ODF, RTF gibi dosyaları rahatlıkla önizleyebilirsiniz.

QuickLook Programı Ne İşe Yarar?

QuickLook programı MacOs işletim sisteminde bulunan “Space Önizleme” özelliğinin yani boşluk tuşuyla önizleme yapmamıza imkan tanıyan özelliğin Windows işletim sistemi için oluşturulmuş bir program versiyonudur. Bu eklenti bir dosyaya çift tıklamadan ya da tek hareketle sadece boşluk “space” tuşuna basarak önizleme yapmamıza imkan sağlayan bir yazılıma sahiptir.

QuickLook Hangi İşletim Sistemlerinde Kullanılır?

QuickLook şu an için sadece Windows 10 sürüm 14316.0 veya üzeri işletim sistemlerinde stabil olarak çalışabilmektedir. Güncel sürüm olarak v.3.7.3 sürümünü kullanmaktadır. Windows Microsoft Store’da indirmek isterseniz sizlere bu yazının yayımlanış tarihinde bu sürümü sunacaktır.

QuickLook Hangi Bilgisayar Kullanıcıları İçin Faydalıdır?

QuickLook özellikle Grafik Tasarım veya Video Animasyon sektörüyle alakalı işlerde çalışan veya hobi olarak uğraşan kişiler için doğrudan faydalı bir eklentidir. Tabii şunu da atlamamak gerekir çoğu Grafik Tasarımcı ve Video Animasyon işiyle ilgilenen kişiler MacOs işletim sistemli Apple Macbook ya da Apple I Mac bilgisayarlarla çalışmaktadır. Gerek stabil çalışmaları gerekse oyun oynamak yerine daha sektörel iş bilgisayarı konumunda olduğu için tercih edilmektedir.

QuickLook Windows 10 işletim sistemi kullanan ve yukarıda da belirttiğim gibi Grafik Tasarım, Mimarlık, Video Animasyon, Ses Düzenleyici işler gibi alanlarda çalışanlar için gayet işlevli bir programdır. Boşluk tuşuyla önizleme alabilmek ve dosya içerisinde gezinmek gayet kullanışlı oluyor.

QuickLook Hangi Dosya Türlerinde Önizleme Yapıyor?

  • .pdf
  • .jpeg
  • .psd
  • .raw
  • .mp3
  • .mp4
  • .txt
  • .ai
  • .png

Gibi ve daha bir çok dosya uzantısını rahatlıkla boşluk “space” tuşuna basarak tek hareketinizle önizleyebilirsiniz.

QuickLook Nasıl İndirilir?

QuickLook programını indirmek için herhangi bir 3. parti siteye gitmenize hiç gerek yok Windows Microsoft Store’da yayınlanmış en son sürümünü indirebilirsiniz.

Leave a Reply