Markalaşmış yaratıcı noel reklamları.

Aşağıdaki tasarımlarda yaratıcı noel reklamlarında çağrıştırılmak istenen aslında markaların bilinirliği ve kişiliği. Markalarda kişilik, karakter olur mu? Neden olmasın sorusunu kendinize sorabilirsiniz.

Hepsiburada’nın turuncusu, n11’in uğur böceği bunlar birer karakter midir? Maskot mu yoksa markaların kişiliklerine oturmuş materyaller midir? Bu soruların yanıtlarını rahatlıkla kendi içinizde verebileceğinizi düşündüğüm için cevaplarını sizlere bırakıyorum. Belki de hatalı yazmış da olabilirim farklı bir düşünceniz varsa yazdıklarımın hatalı olduğuna dair mantıklı bir cevabınız da varsa mail gönderebilirsiniz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Alkollü içecek üreticisi, Carlsberg markası.
Bu resim için metin sağlanmadı
Mercedes Benz

Aslında Mercedes Benz kutlama görselinde bir lastik kullanmış mutlaka içerinden birisi ‘biz lastik markası değil araba markasıyız’ demiştir. Bilmenizi isterim ki Mercedes Benz tesislerinde normal şartlarda patlamayan lastik üretimi için arge çalışmaları yürütmektedir.

Bu resim için metin sağlanmadı
Citroen araba markası.

Citroen’in yaptığı reklam çalışmasında çok net ve açık şekilde logosunu somut şekilde kullanması marka bilinirliği açısından artı yönde yorumlanabilir cinsten bir hareket.

Bu resim için metin sağlanmadı
Volkswagen araba markası.

Volkswagen’in mekanik aksamlarla yaptığı Noel kutlama tasarımı.

“Mutlu bir noel iyi bir bakımla başlar” tarzında bir yazı mevcut. Aslında araç bakımı konusunda da dikkat çekmiş ve kullanıcıya aracını Volkswagen servisinde bakım yaptırması konusunda tetikleyici bir çağrışım sergiliyor.

Bu resim için metin sağlanmadı

Marka hakkında pek bir bilgim olmasa da “every good idea begins with a pencil” yazıyor yani her fikir iyi bir kalemle başlar gibi tercüme edebiliriz.

Bu tip bir kaç markaya dair çalışmalar da vardı internette fakat paylaşma gereği duymadım. Çokça blog sitesinde paylaşılmış hatta Linked’in de bitki örtüsü olarak Noel – Yılbaşı konularında ‘şu markaya bakın nasıl güzel tasarım’, ‘şu markanın yılbaşı tasarımını gördünüz mü’ gibi bir çok yazıyla kaplanmış durumda yani dilerseniz rahatlıkla göz atabilir bulabilirsiniz…

Şimdiden mutlu yıllar. 🙂

Leave a Reply