Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Merhaba, evde otururken boş vakitlerimi de kendi kişisel alanımda özgür olduğum yerde harcamak istedim. Grafik Tasarım alanında insanlara bilgileri aktarmak ve gelişimlerini görmek beni mutlu ediyor. Herkes nasibini yer veyahut bu alanda gerçekten yetenekli kişiler ortaya çıktıkça sektörün gelişimi de basamak basamak ilerler.

Peki ya Grafik Tasarımcı olabilmek için nelere ihtiyacımız vardır? Hangi bilgileri bilmeliyiz? Yabancı dil şart mıdır? Program İngilizcesi yeterli olmaz mı? Programlar zor mu? Programları nasıl temin edebiliriz? Bilgisayarım programları kaldırır mı? gibi bir çok soruya yanıt bulacağınız bu yazı tamamen öğretici bir yazı olmaya yöneliktir.

Grafik Tasarımcı olabilmeniz için öncelikle tabii ki program bilmeniz gerekiyor, bu programların başında sektörün öncüsü Adobe Photoshop geliyor. Öğrenmek aslında zor değil fakat vakit ayırmanızı gerektiren cinstendir. El çabukluğuyla birlikte zihninizden geçenleri bomboş bir tuvale döktüğünüz zaman bu fikirler somut hale bürünür ve ortaya bir tasarım çıkar. Bu tasarımın kötü-iyi, basit-zor ayrımlarına girmeden sadece size ait olduğunu ve onu sizin ortaya çıkardığınızı bilmelisiniz. Tasarım yaparken de zihninizi oraya odaklamalı klavye ve fare yardımıyla ekrana yansıtmalısınız…

Programları öğrenmek için YouTube’da bulunan bir çok eğitim videolarına göz atabilirsiniz fakat ben genellikle sıfırdan başlayanlar için bunu önermiyorum aksine yapılan tasarımları taklit edin, örneğin Photoshop’ta facebook kapak fotoğrafı nasıl yapılır tarzında bir çok video içeriği var bunları taklit ederek hem el çabukluğunuzu geliştirebilirsiniz hem de izleyerek yaptığınız için akılda daha kalıcı olacaktır. Yani sıfırdan başlarken CTRL + J şu işe yarar CTRL + Nokta bu işe yarar gibi terimleri akılda tutmak daha zor olacaktır. Bu denemeler sonucunda zaten sizler tuvali ve Photoshop programındaki araçların ne işe yaradığını birebir uygulamalı göreceksiniz. Fakat tek taraflı anlatım ve dinleme yöntemiyle yaptığınız eğitim size pek bir şey kazandırmayabilir. Bu yüzden Udemy’den ders alırken bu önerilerimi de göz önüne alabilirsiniz.

Yukarıda programı nasıl öğrenebileceğinize dair bir öneri verdim ve bu öneriler için de aşağıdaki şu videoları izleyebilirsiniz.

Grafik Tasarımcı olabilmeniz için çok süper bir İngilizce bilmenize gerek yok hatta gelişen teknolojilerle birlikte artık Türkçe destekli programlarda yaygınlaştı. Adobe’nin bütün serilerinde Türkçe dil desteği mevcut indirip kurulum yaparken detaylı şekilde incelerseniz eğer Türkçe dil desteğini seçebilirsiniz.

Fakat İngilizce bilmeniz diğer dış kaynaklara daha aşina olmanıza ve kendi gelişiminize yararlı olacaktır. VK.com, Telegram gibi Rus kaynaklı sitelerde bir çok yabancı tasarımcının paylaştığı materyalleri indirebilir ve kullanabilirsiniz. Texture, Font, PSD, Mockup, 3D elements gibi içerikleri bulabileceğiniz bu siteler İngilizce paylaşımları barındırıyor yani aslında İngilizce bilmeniz sizin için artı olacaktır fakat bu İngilizce konuşma İngilizcesi değil Program İngilizcesine benzer yani Background kelimesiyle arama yaparken önünüze daha fazla içerik çıkacaktır fakat Duvar Kağıdı dediğimiz zaman pekte bir içerikle karşılaşmayabiliriz. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Programlar kesinlikle sizleri yıldırmasın ve karmaşık gelmesin Photoshoptaki yüzlerce effects ve uygulama ile milyonlarca tasarım oluşturulabilir ve inanın hiçbir tasarımcı programları %100 şekilde verimli kullanamıyordur çünkü profesyonellerin bile bilmediği veyahut birleştiremediği onlarca teknik var. Aklınızda kalması için kısayolları ve teknikleri not alabilirsiniz.

Benim not almak için kullandığım Chrome uygulaması mevcut araştırma yaparken tek tıklamayla o siteyi veya materyali kayıt edip daha sonra dönüp bakabiliyorum.

7 Reasons to Actually Start Using Google Keep | PCMag
Google Keep

Google Keep hem mobilde hem de bilgisayarda kullanabileceğiniz senkronize bir uygulama.

Programları Türkiye’deki dolar kuru sebebiyle bir çok tasarımcı crackli şekilde kullansa da siz yazılımlarınızı satın almaya gayret gösterin. Çünkü lisanslı yazılım kullanmak crackli yazılımlardan her zaman daha stabil çalışır ve destek alabilmeniz daha rahat ve kolay olur.

Programları Adobe’nin sitesinden satın alarak indirebilirsiniz. Satın alım esnasında Öğrenciyseniz eğer .edu uzantılı mailiniz ile kayıt olursanız öğrenci indiriminden faydalanabilirsiniz. İlk kez alacaklar için de %40 indirim sunuyor.

Adobe’nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Program gereksinimleri kısmından da bilgisayarınızın programları çalıştırıp çalıştırmayacağını inceleyebilirsiniz.

En düşük gereksinimlerde dahi çalıştırabilir ve uygulamaları öğrenebilirsiniz başlangıç seviyesi için kesinlikle ultra profesyonel bir bilgisayara ihtiyacınızın olmadığını bilin.

Yazı içeriğinde eksiklikler olabilir fakat bu yazıyı sanki karşılıklı sohbet ediyormuşcasına yazdığımı düşünebilirsiniz, hatırladıkça ve aklıma yeni yanıtlar geldikçe içeriği düzenlerim.

Sorularınız olursa yorum kısmına ya da iletişim kısmında mail atarak yanıt alabilirsiniz.

Leave a Reply