Asus Laptop Touchpad Çift Parmak Çalışmama Sorunu

Bu problemi bir Asus kullanıcısı olarak yaşadığım için araştırma ve yetersiz Türkçe kaynak sebebiyle kendim arşivleme gereği hissettim. Alışkın kişiler için çift parmak ile touchpad kullanımı oldukça stabil ve sağlıklı geliyor. Bir köşeden tutup yukarı aşağı kaydırmak fare olmadan oldukça zor fakat touchpad ile çift parmak kullanan kişiler için gayet rahat bir işlem.

Eğer sizin de toucpad üzerinde çift parmak işlemleriniz çalışmıyorsa yapmanız gereken tek şey aşağıdaki bağlantıdan Asus sitesine giriş yapmanız ve gerekli driver’ı indirip kurmanızdır.

ASUS touchpad çift parmakla kaydırma neden çalışmıyor?

ASUS laptoplarda touchpad kaydırmanın çalışmaması, ASUS Smart Gesture programının bilgisayarınızda kurulu olmamasından kaynaklanır. ASUS Smart Gesture programı, touchpadde parmak hareketlerini yönetebileceğimiz ve şekillendirebileceğimiz işlevsel bir program. Bu program laptopunuzda yoksa touchpaddeki parmak hareketleri işlevini yerine getiremez.

ASUS touchpad kaydırma çalışmıyor sorunu nasıl düzeltilir?

Çift parmakla kaydırma hareketlerinin çalışması için, ASUS Smart Gesture programı bilgisayarınızda mutlaka kurulu olmalıdır, format attıktan sonra bu programı mutlaka yükleyin. Yüklemezseniz touchpadde kaydırma hareketleri çalışmaz.

ASUS Smart Gesture indirmek için buraya tıklayın.

1. Adım: Yukarıda verdiğim linkten Smart Gesture indirme sayfasına gidin.

2. Adım: Sayfanın alt kısmında indirme bağlantıları bulunuyor. Buradan bilgisayarınıza uygun olan sürümü indirin.

smart gesture download

3. Adım: Bilgisayarınıza bir zip dosyası olarak iner. Bu zip dosyasını sağ tıklayıp “Klasöre çıkart” diyerek çıkartın.

4. Adım: Sonra çıkan klasörün içindeki setup dosyasına çift tıklayıp Smart Gesture programının kurulumunu tamamlayın.

5. Adım: Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı da unutmayın.

Eğer touchpadinizde başka bir sorun yoksa, bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra çift parmakla kaydırma sorunsuz bir şekile çalışır.

Önemli Not: ASUS Smart Gesture programının 64-bit versiyonunu kullanıyorsanız, ek olarak ATK Package uygulamasını da yüklemeniz gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda yoksa ATK Package’i da yükleyin.

ASUS Smart Gesture’yi yükledim ama bilgisayarda bulamıyorum. Nasıl açarım?

ASUS Smart Gesture aslında alışık olduğumuz programlar gibi değil. Sadece arka planda touchpadi yöneten küçük bir uygulama olarak çalışıyor. Bu nedenla arama kutusuna ismini yazarak bulamazsınız.

Smart Gesture programını açmak için görev çubuğundaki ikonuna çift tıklamanız gerekir. Çift tıkladığınızda otomatik olarak açılacaktır.

asus smart gesture

Program açıldıktan sonra touchpadinizle ilgili pek çok ayarı buradan özelleştirebilirsiniz.

asus smart gesture programı

Yazının bir kısmı uzmanim.net’ten alıntı yapılmıştır.

Leave a Reply